تبلیغات
پایگاه خبری تحلیلی ایران فا
راه‌اندازی گشت دریایی عربی علیه ایران/ کمک موشکی آمریکا به عرب‌ها
کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از آمریکا خواسته‌اند در زمینه فناوری موشکی به این کشورها کمک کند و دو طرف بر ایجاد گشت دریایی برای مقابله با ایران توافق کرده‌اند.
خبرگزاری فارس: راه‌اندازی گشت دریایی عربی علیه ایران/ کمک موشکی آمریکا به عرب‌ها
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «عبد اللطیف بن راشد الزیانی» دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در نشست خبری مشترک با «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا از توافق با آمریکا بر سر راه‌اندازی گشت‌ دریایی علیه ایران خبر داد و تأکید کرد وزرای دفاع کشورهای عضو این سازمان با کارتر تقویت همکاری‌های دوجانبه را بررسی کرده‌اند.

الزیانی گفت وزرای دفاع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با همتای آمریکایی خود مسأله تقویت قدرت نظامی کشورهای این سازمان را بررسی کرده‌اند و بر اهمیت کار مشترک برای پایه گذاری اصول اولیه حفظ امنیت و ثبات منطقه پافشاری کردند.

بر اساس گزارش شبکه خبری «الجزیره»، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس تأکید کرد در این نشست تلاش‌ها برای مقابله با داعش به بحث گذاشته شده و کشورهای عضو این شورا از ایالات متحده خواسته‌اند در زمینه فناوری موشکی به این کشورها کمک کند.

الزیانی ضمن متهم کردن ایران به ارسال سلاح به یمن و دیگر مناطق درگیر در خاورمیانه گفت: زمینه فراهم شدن گشت‌های دریایی مشترک با آمریکا برای مقابله با کشتی‌های ایرانی ایجاد خواهد شد.

از سوی دیگر «اشتون کاتر» وزیر دفاع آمریکا گفت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از همپیمانان ثابت ایالات متحده هستند و امنیت آنها برای آمریکا در اولویت قرار دارد.

کارتر در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه سعودی «الشرق الاوسط»، درباره حمایت ایران از حزب الله و اینکه ایالات متحده قرار نیست تهران را در این زمینه تحریم کند گفت: پاسخ دادن به این موضوع، مسئولیت وزارت دفاع آمریکا نیست اما ایالات متحده تحریم‌های مربوط به تروریسم و موشک‌های بالستیکی را در چارچوب توافق هسته‌ای علیه ایران ابقا کرده است.

وی نیز با تکرار ادعاهای الزیانی درباره ایران، از توافق برای راه‌اندازی گشت دریایی برای مبارزه با چیزی خبر داد که آن را «قاچاق سلاح ایران»‌ به یمن نامید.

وزیر دفاع آمریکا همچنین تهران را به ناامن کردن منطقه متهم کرد و گفت: تهران امنیت کشورهای منطقه را به خطر می‌اندازد و حمایت از حزب الله نمونه‌ای از اقدامات زیانبار ایران در خاورمیانه است.


محمدسجاد سیفی چهارشنبه 1 اردیبهشت 1395 - 17:36 نظرات()