تبلیغات
پایگاه خبری تحلیلی ایران فا
دیدار روسای جمهور چین و ترکیه با اوباما در حاشیه نشست امنیت هسته‌ای
چین اعلام کرد: مذاکرات بین روسای جمهور چین و آمریکا سازنده بوده ولی دو طرف هنوز اختلافاتی بر سر مسائل مربوط به دریای جنوبی چین و طرح های دفاع موشکی آمریکا در کره جنوبی دارند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، ژنگ زی گوانگ دستیار وزیر خارجه چین روز پنجشنبه در کنفرانس خبری گفت: دیدار باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و ژی جین پینگ رئیس جمهور چین در حاشیه نشست امنیت هسته ای واشنگتن برگزار شده است.آمریکا چین

وی تاکید کرد: دو طرف در این دیدار موافقت خود را با افزایش همکاری ها در زمینه تضمین امنیت هسته ای در سطح جهان و افزایش همکاری ها در حوزه امنیت سایبری اعلام کرده اند.

این مقام چینی تصریح کرد: روسای جمهور آمریکا و چین همچنین با ادامه فعالیت بر روی پیمان سرمایه گذاری دو جانبه نیز موافقت کرده اند.

البته ژنگ به این مساله اشاره کرده است که چین و آمریکا هنوز اختلافاتی درباره دریای جنوبی چین و طرح آمریکا برای استقرار سامانه های دفاع موشکی در کره جنوبی دارند.

رئیس جمهور چین به اوباما گفته است که امیدوار است واشنگتن به تعهدات خود در زمینه عدم جانبداری در زمینه ادعاهای مطرح شده در خصوص مالکیت دریای جنوبی چین، پایبند باشد و نقشی سازنده را برای برقراری صلح و ثبات در منطقه ایفا کند.

رئیس جمهور چین همچنین هشدار داده است که پکن نقض حاکمیت ارضی خود را به اسم آزادی دریانوردی به هیچ وجه نخواهد پذیرفت.

آمریکا اعلام کرده است که در مناقشات مربوط به دریای جنوبی چین، طرف هیچ کشوری را نمی گیرد ولی می خواهد آزادی دریانوردی در این منطقه را تضمین کند.

مقام های آمریکایی نگران آن هستند که رای دادگاه بین المللی که قرار است طی هفته های آینده در خصوص شکایت فیلیپین علیه چین بر سر ادعاهای دریای جنوبی چین صادر شود، موجب گردد تا پکن منطقه ممنوعه هوایی را در دریای جنوبی چین اعلام کند.چین در سال 2013 میلادی نیز در دریای شرقی چین منطقه ممنوعه هوایی مشخص کرده و از کلیه هواپیماها خواسته است تا مشخصات کامل خود و مسیر پروازی را به چین اطلاع دهند.

روابط چین و آمریکا نیز به خاطر اقدامات پکن در ساخت جزایر مصنوعی در دریای جنوبی چین به شدت تیره و تار شده است. آمریکا بارها خواستار متوقف شدن اقدامات چین در این منطقه شده است. آمریکا همچنین با اقدامات تحریک آمیزی مثل نزدیک کردن کشتی های جنگی خود به جزایر مصنوعی چین در دریای جنوبی چین، عملا قصد تحریک پکن را داشته است.

چین ادعای مالکیت 90 درصد دریای جنوبی چین را مطرح کرده و سعی نموده است تا با ساخت جزایر مصنوعی این ادعای خود را تقویت بخشد.فیلیپین، تایوان، مالزی، برونئی و ویتنام نیز ادعای مالکیت بخشی از این دریا را مطرح کرده اند.

اوباما نیز پس از دیدار با رهبران ژاپن و کره جنوبی گفت: 3 کشور دیدگاه مشترکی برای منطقه آسیا اقیانوسیه دارند و این دیدگاه بر اساس یک نظم مبتنی بر قانون برای همه کشورها است، بدون توجه به وسعت کشورها.

رئیس جمهور چین به اوباما گفته است که پکن به شدت مخالف طرح های آمریکا برای استقرار سامانه دفاع موشکی تاد در کره جنوبی است. این اقدام منافع امنیتی چین را تضعیف خواهد کرد و بر تعادل راهبردی در منطقه تاثیر منفی خواهد داشت.

پس از آزمایش های موشکی و هسته ای اخیر کره شمالی، آمریکا مذاکراتی را برای استقرار سامانه دفاع موشکی تاد در کره جنوبی با مقام های این کشور آغاز کرده است.

دیدار اوباما و اردوغان در نشست امنیت هسته ای

کاخ سفید اعلام کرد که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز پنج شنبه با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور در حاشیه نشست امنیت هسته ای واشنگتن دیدار و گفتگو کرده است.

اوباما در این دیدار بر تعهد آمریکا نسبت به تامین امنیت ترکیه تاکید کرده است. کاخ سفید افزود: دو طرف در این دیدار درباره تلاش های آمریکا و ترکیه برای مقابله با تروریست های داعش نیز گفتگو کرده اند.

اوباما همچنین از طرف مردم آمریکا، مراتب تسلیت و همدردی را به خاطر کشته شدگان و زخمی های حمله تروریستی اخیر در دیاربکر به اردوغان اعلام کرده است.

محمدسجاد سیفی جمعه 13 فروردین 1395 - 08:56 نظرات()