قشقاوی: نمی‌توان درباره سرنوشت ۷۴ حاجی مفقود نظر قطعی داد
به گزارش خبری تحلیلی ایران فا، حسن قشقاوی در حاشیه ششمین نشست نیروی انتظامی با سفرا و کارداران خارجی در  جمع خبرنگاران افزود: پس از سفر هیات ایرانی به عربستان سعودی و ملاقات با مسئولان بلندپایه سیاسی، امنیتی و نظامی این کشور ما خواستار همکاری مسئولان سعودی در سه موضوع بازگشت فوری پیکر جانباختگان شناسایی شده، دفن نکردن پیکر جانباختگان بدون رضایتنامه و همکاری به منظور شناسایی مفقودان این حادثه شدیم که خوشبختانه همکاری ایران و عربستان در هر سه زمینه ادامه دارد.                                                 

وی گفت: با وجود همه تلاش‌های صورت گرفته هنوز تکلیف حدود 74 نفر از حجاج ایرانی مشخص نیست چرا که نه قاطعانه می‌توان آنها را جزو جانباختگان محسوب کرد و نه می‌توان قاطعانه از زنده بودن آنها سخن گفت.

معاون وزیر امور خارجه افزود: بازداشت این افراد، مجروحیت و برخی موارد دیگر تنها احتمالاتی است که به هیچ وجه نمی‌توان تا مطمئن شدن از خبری موثق از این افراد، به صورت قطعی اظهارنظر کرد و زمانی تکلیف این افراد مشخص می‌شود که یا پیکرهای این عزیزان به دست برسد و یا خبر موثقی از زنده ماندنشان به ما اعلام شود.

قشقاوی تصریح کرد: در حال حاضر علاوه سفیر و سرکنسول ایران در جده، 8 دیپلمات پرسابقه کشورمان در تماس‌های حضوری خود پیگیر مشخص شدن وضع مفقودان هستند.

وی درباره علت مشخص نشدن وضع بقیه حجاج مفقود پس از گذشت چندین روز از حادثه گفت: متاسفانه عمق زیاد این فاجعه، انتقال غیر استاندارد اجساد و مجروحان به سردخانه‌ها و بیمارستانها و همچنین تعطیلات عید قربان در کشور سعودی باعث شد تا نظام سازمان یافته‌ای برای پیگیری موضوع وجود نداشته باشد.

قشقاوی افزود: از آنجا که هنوز جنازه اتباع بسیاری از کشورهای دیگر شناسایی و یا به کشورهایشان منتقل نشده است می‌توان عملکرد وزارت بهداشت، وزارت خارجه و سازمان حج و زیارت کشورمان را از بهترین عملکردها میان کشورهای مختلف به شمار آورد.

قشقاوی در پایان با اشاره به آمادگی ایران برای انعقاد موافقت‌نامه‌های پلیسی و قضایی برای استرداد مجرمان، انتقال محکومان و معاضدت قضایی با تمام کشورهایی که با ایران رابطه دیپلماتیک دارند از کاهش آمار زندانیان ایرانی در خارج از کشور از 3800 نفر در سال گذشته به 2700 طی امسال خبر داد.

واکنش قشقاوی به اظهارات زاکانی درباره کمیسیون برجام

معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزارت خارجه به اظهارات رئیس کمیسیون برجام مبنی بر بی‌توجهی وزارت خارجه به نامه این کمیسیون واکنش نشان داد.

حسن قشقاوی افزود: وزارت خارجه به هیچ وجه به خواسته‌های کمیسیون برجام بی‌توجه نبود بلکه به صورت جدی خواسته‌های این کمیسیون را پیگیری کرده ‌است.

وی اضافه کرد: پس از آنکه آقای زاکانی نامه کمیسیون برجام را به وزارت خارجه ارسال کرد من در تماسی تلفنی به وی گفتم که مگر جلسات کمیسیون برجام که با مسئولان ارشد وزارت خارجه برگزار و از رسانه ملی نیز پخش شد، پاسخگویی وزارت خارجه نبود.

قشقاوی خاطرنشان کرد: در مجلس شورای اسلامی رسم نبوده است که پس از حضور مسئولان در مجلس و مذاکرات علنی آنها در جلسات مختلف، این پاسخ‌ها به صورت مکتوب نیز به مجلس اراده شود؛ این قضیه مثل آن است که پس از استیضاح روز گذشته وزیر راه، از وی بخواهیم تا تمام پاسخ‌های ارائه شده در جلسه علنی را به صورت مکتوب به مجلس ارائه دهد.

وی تاکید کرد: وزارت خارجه همواره به ویژه پس از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب کمال همکاری را با مجلس و کمیسیون برجام داشته است و ما طی 20 ساعت حضور در کمیسیون برجام، پاسخ تک تک سوالات نمایندگان که بخشی نیز تکراری بود ، داده ایم.

وی در توضیح دیگری با اشاره به همزمانی سفر وزیر خارجه و تیم مذاکره کننده هسته ای به نیویورک با بخشی از جلسات کمیسیون برجام نیز گفت: در این شرایط به آقای زاکانی گفتم بهتر بود درخواست شما در زمان حضور مسئولان مرتبط با موضوع در ایران مطرح می شد و اکنون با توجه به سفر آنان به نیویورک و تفاوت ساعت ایران و آمریکا کاملا اخذ پاسخ از مسئولان ارشد وزارت خارجه غیرممکن است و حتی به صورت مزاح به وی گفتم که موضوع را جدی نگیرید اما آقای زاکانی گویا «جدی نگیرید» من را جدی تلقی کردند.

وی تاکید کرد: وزارت خارجه کمیسیون برجام را علی‌رغم مسائل حاشیه‌‌ای آن جدی گرفت و پیگیر سوالات نمایندگان در این خصوص هستیم.


محمدسجاد سیفی چهارشنبه 15 مهر 1394 - 14:42 نظرات()